Dış kulaktaTipik sorunlar arasında kulak kirinin yoğun biçimde birikmesi ve dış kulak yolu enfeksiyonu sayılabilir.

Orta kulaktaKulak zarının yırtılması, enfeksiyon ve otoskleroz (üzengi kemiğinin etrafının kireçlenmesi ile hareket yeteneğinin sınırlanması) en yaygın sebepler arasındadır. Pek çok dış ve orta kulak problemi ilaçla ya da cerrahi müdahale ile başarıyla giderilebilir. Eğer bu mümkün olmazsa geriye kalan işitme kaybı için işitme cihazları kullandırılarak yardımcı olunur.

İç kulaktaİşitme problemlerinin çoğunluğu hasar görmüş iç kulak yapılarından kaynaklanır. Tipik sebepleri arasında doğal yaşlanma, aşırı gürültüye maruz kalma, odyolojik sistemik toksik etkisi olan ilaç kullanımı ve baş bölgesinden yaralanmalar olabilir.  Bu gibi hallerde kulak salyangozu içindeki ince saçlı hücreler hasar görür ve ses sinyallerinin beyne transfer edilmesi engellenir. Kural olarak bu hasar medikal olarak geri döndürülemez. Ancak iyi ayarlanmış işitme cihazları bu problemlerin üstesinden gelmede genellikle yardımcı olur.

Kulak Çınlaması (Tinnitus)Tinnitus kulakta çınlama ya da başka bir ses olma hissidir. Bir işitme kaybıyla beraber olabilir. Tinnitusun nedenleri işitme kaybınınki gibi çeşitlidir ve her olguda belirgin bir sebep ortaya koyulamayabilir.