İşitme cihazının tipinin ve teknolojisinin doğru seçimi kişisel işitme kaybına ve kulağın anatomik yapısına bakılarak yapılır. Odyometristler ve KBB uzmanları size uygun muhtelif seçenekler için yardımcı olurlar.  Aşağıdaki açıklamalarda size faydalı olacaktır:

İşitme cihazının yapısı

Her işitme cihazında bir ya da daha fazla mikrofon olup, bunlar çevreden gelen sesi alırlar. Bu akustik sinyal daha sonra bir elektrik sinyaline dönüştürülür, güçlendirilir ve kişisel işitme kaybına cevap verecek hale getirilir. Daha sonra alıcı hoparlör aracılığıyla yeniden ses sinyaline dönüştürülüp kulak kanalına yönlendirilir.

Dijital teknoloji

Artarak gelişen mikroprosesörler sayesinde dijital teknoloji işitme cihazlarına girebilmiştir. Dijital işitme cihazları uzmanlar tarafından bilgisayar yardımıyla programlanır.

İşitme cihazlarının içinde akustik sinyaller yüksek hız ve hassas biçimde ikili koda dönüştürülür.

Böylelikle ayarlama ve güçlendirme işlemleri analog cihazlara göre çok daha hassas hesaplarla yapılabilir. Bu yolla kişiye özel işitme kayıplarına çözüm geliştirmede esneklik sağlanmış olur.

Aynı şekilde cihaza pek çok farklı ortamda yardımcı olabilme özelliğini kazandırır.

Günümüzde analog teknoloji neredeyse ortadan kalkmış durumdadır. Bu cihazlar artık çözüm olmaktan uzaktırlar.

Phonak FM teknolojisi

Gürültü, yankılanma ve mesafe : En yeni jenerasyon işitme cihazları bile kapasite sınırlarına ulaştığında Phonak FM teknolojisi, hem Phonak hem de farklı marka işitme cihazları ile kombine halde işitme kaybı olan kişilerin en zor koşullarda bile iletişim kurabilme olanaklarını arttırır.

Net duyuma izin vermeyen bariyerler kolayca ortadan kaldırılıp konuşma ve ses doğrudan işitme cihazı kullanan kişinin kulağına aktarılır, ortada var olan gürültü, yankılanma filtre edilir; mesafe engeli aşılır.

Phonak cihazları hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz ürün bölümünü ziyaret ediniz.

Koklear implant (biyonik kulak)

Koklear implant cihazı elektronik bir cihaz olup tamamen duyamaz ya da çok ağır duyan kişilerin iç kulağına cerrahi operasyonla yerleştirilir.

İşitme cihazlarının aksine bu implant sesi daha yüksek ve daha net hale getirmez; işitme sinirlerini doğrudan uyarır. Yani düşük seviyeli bir işitme hissi yaratır. (Tam olarak restore edilmiş bir duyma hissi değil)

Bu nedenle bu implantı tercih eden hastaların kullanımını öğrenmesi ve alışması zaman alır.