İşitme cihazı kişiye özeldir. İşitme kaybınıza, kulak biçiminize, güncel hayatta ihtiyaç duyulan işitme ortamlarına göre adapte edilir ve düzenli ayarların ardından özel çözüm yaratılır. Bu nedenle bir işitme cihazı alma süreci her konuda uyum sağlamaya imkan tanıyacak belirli sayıda adımdan oluşur.

Bir işitme cihazı edinirken atılacak adımlar

*İşitme kaybının tespiti
Yetişkinlerde işitme cihazı işitme duyusunun yetersiz olması durumunda gündeme gelir. Bu durum söylenenlerin sık sık tekrarının istenilmesi veya siz rahatça izlerken diğerlerinin televizyonun sesinin çok yüksek olduğundan şikâyet etmeleriyle ortaya çıkabilir. (Daha kritik durumlar için “işitme testine” başvurunuz)
Çocuklarda işitme kaybı doğrudan doğumdan sonra veya daha sonra davranış testi veya konuşma gelişimine göre tespit edilir.
Eğer yeterince iyi işitemiyor ve işitme kaybından şüpheleniyorsanız derhal bir işitme uzmanına başvurunuz.

* İşitme uzmanı ile ilk karşılaşma : tanı, işitme cihazı seçenekleri
Bir işitme uzmanı (odyometrist/odyolog) veya bir Kulak-Burun-Boğaz (KBB) doktoru bir işitme testi yardımıyla işitme kaybının olup olmadığını teşhis edecektir. Eğer bir kayıp söz konusu değilse ilave bir destek gereksizdir. Eğer bir kayıp varsa, her bir kulak için işitme kaybının seviyesi özel olarak belirlenecek ve bir odyograma işlenecektir. Uzmanınız sizin kaybınıza özel teknolojik desteği size sunacaktır.
İşitme kaybının seviyesi, kulak kanallarınızın şekli, ihtiyaçlarınız, zevkleriniz ve bütçeniz doğrultusunda size uygun cihaz ve teknoloji, kulak içinde mi yoksa kulak arkasında mı kullanılacağına göre uygun cihazlar belirlenecektir.
İşitme uzmanınız kulak kanalınızın hassas bir kopyası olacak şekilde kulak kalıbınızı alacak, bu işlem de kulak içi kalıbı veya kulak arkası cihaz kalıbı için esas olacaktır.

* İşitme uzmanınızla ikinci karşılaşma: İşitme cihazınızın takılması
Uzmanınız yeni işitme cihazlarını size özel olarak hazırlamıştır. Cihazlar kulaklarınıza takılacak, işitme kaybınız ve tercihinize göre son ayarlar yapılacaktır. Uzmanınız ayrıca sizi cihazların kullanımı hakkında – takıp çıkartma ve ses ayarlanması konusunda bilgilendirecektir.
Bu esnada cihazın bakımı, pil değişimi, cihazı temizleme ve kurutma hakkında da bilgi sahibi olacaksınız. Son olarak da çeşitli duyma testleri yapılarak farklı ses ortamlarında cihazınızın ne tepki verdiği gösterilecektir. Artık yeni cihazınızla eve dönebilirsiniz.

* Yeni cihazınızla atacağınız ilk adımlar
Sonraki günlerde gün esnasında bir kaç saat takarak cihazınıza alışmaya başlayacaksınız. Cihazınıza alışmak ve onu değerlendirebilmek açısından en kolay yöntem onu alışkın olduğunuz ortamlarda takmaktır.
Konuşma ortamında ve televizyon seyrederken cihazınızın karakteristiklerini öğreneceksiniz. Kendi sesiniz size yabancı veya daha yüksek gelecektir. Eğer diğer seslerin yüksekliği yeterli ise konuşurken kendi ses yüksekliğinizi de kendi duyabileceğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz demektir. Daha kısık bir sesle konuşmayı deneyiniz.
Cihazınıza alıştıktan sonra başka hangi konularda iyileştirme sağlayabileceğiniz konusunda fikir sahibi olacaksınız. Bazı ayarların değiştirilmesini isteyebilirsiniz. Bu konuları not ederek işitme merkezini ziyaret edip hassas ayar yaptırabilirsiniz.

* İşitme uzmanınızla üçüncü karşılaşma : hassas ayar
İşitme uzmanınız beklentileriniz doğrultusunda cihazlarınızın hassas ayarını yapacak, sorularınızı yanıtlayıp size tavsiyelerde bulunacaktır. Cihazınız rahatça kullanılabilecek ve tüm performansını sergileyebilecek evreye ulaşmıştır.
Memnun olmadığınız ses ortamları veya henüz bilemediğiniz ayarlar varsa bunları uzmana danışmayı ihmal etmeyiniz.

* Uzun süreli kullanma
Cihazınızı gün içinde daha uzun sürelerde kullanmaya gayret ediniz. Bu şekilde onu en iyi şekilde kullanmayı öğrenecek ve ondan en iyi şekilde yararlanacaksınız. Kulağınız duyulabilen yeni seslere antrenmanlı hale gelecek, aktif kalacak, iç kulakla beyin arasındaki bağlantının kötüleşmesinin önüne geçilecektir. Daha da önemli faydası algılama kaybının önlenmesidir.

Ayrıca gürültülü, yankılı, ses kaynağının uzakta olduğu ortamlarda veya televizyon izlerken veya telefonla konuşurken kolaylık sağlayacak FM cihazlarından ne ölçüde ek katkı sağlayabileceğinizi de belirleyebileceksiniz.
İlave sorularınız olduğunda çekinmeden işitme uzmanınıza başvurunuz, kendisi size yardımcı olmaktan mutlu olacaktır.